Alarko Seradens Premiks Arıza Hata Kodları

Alarko Seradens Premiks Arıza Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Alarko Seradens SRD 20/27/36 Premiks model yoğuşmalı kombiler içindir.

E01 Arıza Kodu Alev yok sorunudur.

Çözüm Bu arıza durumunda cihazınıza gaz gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Gaz geldiğini gaz vanasının açık olduğunu gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Gaz vanası kapalı ise gaz gelmiyor demektir. Vanaların açık olması gerekir. Gaz geldiğinden emin olduğunuzda resetleme işlemi yapabilirsiniz. Maksimum 3 kez resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız. Seradens Premiks model kombide ateşleme sorunu var ise; anakart, gaz armatörü, elektrot gibi parçalarda sorun olabilir. Alarko Servisi yardımı almalısınız.

E02 Arıza Kodu Limit termostat sorunudur.

Çözüm Aşırı ısınma sorunu olarak da bilinir. Maksimum sıcaklık sorunudur aynı zamanda. Bu durumda cihazın su basıncını kontrol etmeli, düşük durumda ise su basmalısınız. Su basma işleminden sonra ya da su basıncı normal olmasına nazaran sorunda düzelme olmaz ise cihazı resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında da düzelme olmaz ise Alarko Servisi’ni aramalısınız. Aşırı ısınma sorunlarında; ana eşanjör tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, sensör arızası olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, tesisatta tıkanıklık olabilir. Net tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka servis yardımı almalısınız.

E03 Arıza Kodu Atık gaz sistem sorunudur.

Çözüm Seradens Premiks model kombilerde atık gaz sisteminde yani hava akışında sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumların birden çok sebebi olur. Bu nedenle de yerinde görülmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Bizler yine de karşımıza çıkan muhtemel arızalı parçalar hakkındaki bilgileri sunacağız. Fan motoru, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Yerinde görülür ise tespit yapılır ve müdahale ile sorun çözümlenir.

H20 Arıza Kodu Düşük su basınç sorunudur.

Çözüm Genel anlamda en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Tesisat su basıncı düştüğü zaman cihaz arızaya geçer ve ekranda bu hata kodu yer alır. Bu gibi durumlarda tesisat su basıncını yükseltmeniz gerekir. Seradens Premiks model kombinin sağ altındaki mavi veya siyah doldurma musluğunu sola çevirmeli yine sağ altta bulunan bar göstergesi 1,5 i göstergene kadar su basılmalıdır. Su basma işlemi bittiğinde doldurma musluğunu mutlaka sağa çevirip kapatın. Sorun çözümlenir. İşlemi yapamadığınız durumlarda veya çok sık yapmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka servis yardımı almalısınız.

E05 Arıza Kodu Isıtma sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer sensöründe sorun olduğu zaman bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda yalnızca sensörde değil kablolarında da sorun olabilmektedir. Teknik açıdan sorunun tespit yapılması ve çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.

E06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunudur.

Çözüm Sıcak su sensörü ile alakalı bir sorundur. Sıcak su kullanımında sorun yaşarsınız. Bu gibi arıza durumlarında sorun sadece sensörde değil kablolarında da olabilmektedir. Kesin tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

E16 Arıza Kodu Fan arızası demektir.

Çözüm Cihazın hava akışını sağlamada önemli bir parça konumunda olan fan motorunda sorun olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumlarında fan motoru dışında anakartta da sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm adına mutlaka Alarko Servisi’ne ulaşmalısınız.

E22 Arıza Kodu Parametre programlama gereksinimi sorunudur.

Çözüm Bu hata kodu ekranda belirdiğinde parametre ayarı gerekmektedir. Bu uygulamayı sizler kullanıcı olarak kesinlikle yapamazsınız. Çözüm için mutlaka servis çağırmalısınız..

E35 Arıza Kodu Alev algılama sorunudur.

Çözüm Bu hata kodunda cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Alev algılanmadığı için cihaz çalışmayacak ve arızaya geçecektir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan sorunun yerinde görülmesi ve tespitin yapılması gerekmektedir. İyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir. Teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.açıkladığımız bilgiler Alarko markasına ait Harmony-D model kombiler için geçerlidir.

F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesinden sonra alev oluşmuyor.

Çözüm Yani cihazın ateşleme işlemini gerçekleştiremediğini belirtir. Ekranda bu arıza kodu ile beraber reset yazısı da belirmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken uygulama gaz giriş vanalarına bakmak olsun. Vanalar yani gaz vanaları her zaman açık şekilde kalmalıdır. Vanaları kapalı görürseniz (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmeniz (boru ile aynı hizaya getirmeniz) gerekmektedir. Gaz girişlerinin açık olduğundan eminseniz eğer R konumlu düğmeye basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra sorun düzelebilir. Olur da arıza durumu devam ederse eğer bu durumda; gaz grubu, anakart ya da elektrotlarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

Ekranda F4 arızası ile beraber anahtar sembolü olur ise bu ateşleme sorunu değil sahte alev sorunudur. Yani gaz vanasının kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılandığını belirtir. Böyle bir sorunda R konumlu düğmeye basarak cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında eğer arıza düzelmez ise başka bir işlem uygulamadan mutlaka uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakartta sorun olabilir. Teşhis ve müdahale için Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma uyarısı.

Çözüm Arıza kodu ile beraber ekranda hem reset yazısı hem de anahtar sembolü belirmektedir. Bu gibi arıza durumlarında kombi içindeki su sıcaklığı maksimum değeri aşmış diyebiliriz. Yani limit termostat devrededir. Hicaz ise bloke konumdadır. Bu sorunda önce R düğmesine basarak cihaza reset atın, daha sonra petek ve tesisata ait vanaları kontrol edin. Vanalar açık şekilde olmalıdır. Vanalar açık ya da açtınız, kombiyi resetlediniz fakat sonuç aynı ise; ana eşanjörde sorun olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisatta tıkanma söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için mutlaka servisi aramalısınız.

F5 Arıza Kodu Fark basınç anahtarı arızası.

Çözüm Harmony-D model kombiler hermetik olduğu için bu sorunda; dışarı uzanan borunun yerinden çıkması, ebatının uzun olması, fanın arızalı olması, prosestatta sorun olması ya da anakart arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da uygulama yoktur. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemi.

Çözüm Arıza kodu ekranda anahtar sembolü ile birlikte görünür. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilmektedir. Tabi sensörün bağlı olduğu borunun nemlenmesi, bağlantılarda sorun olması halinde de bu problemle karşılaşılabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan kullanıcı cihaza müdahale etmeden servis desteği almalısınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü arızası.

Çözüm Ekranda anahtar sembolü ile birlikte belirir. Bu durumda kombiniz sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe sorun olabilmektedir. Ayrıca sensörün bağlı olduğu kablolarda ya da borularda da sorun olabilmektedir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan net teşhis ve çözüm için uzman desteği almak gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan Alarko Servisi yardımı almalısınız.

F0 Arıza Kodu Su basıncı düşük durumda.

Çözüm Tesisat suyunun azaldığını belirten bu arıza durumu genelde en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Bu durumda kombi altında monteli olan bar göstergesine bakarsanız eğer sol alt kırmızı sınırına yakındır, yani düşük demektir. Basıncı yükselttiğinizde sorun düzelebilir. Harmony-D model kombinin altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi yeşil rengin ortasına gelene kadar su eklemelisiniz. Bu değere geldiği zaman işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza durumu düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmaz ise R düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi yapamadığınız, yaptığınız halde arızanın devam ettiği ya da sorunun sıklıkla yaşandığı durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Cihazın altında siyah doldurma musluğu yoksa bu durumda mutlaka Alarko Servisi ile görüşmeli ve yardım talep etmelisiniz.