Ariston Clas Arıza Hata Kodları

Ariston Clas Arıza Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas 24 FF / Clas 28 FF / Clas CF model kombiler için geçerlidir.

101 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık kilitlenmesi.

Çözüm Ekranda bu arıza durumu belirdiğinde kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise ekranın hemen solunda yer alan “reset” düğmesine basın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise birçok parçada sorun olabilir. Mesela; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, kart arızası, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Net tespit için ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka Ariston Servisi’ni aramalısınız.

501 Arıza Kodu Alev yok.

Çözüm Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirtir. Servis öncesi Clas 501 hata kodu çözümü için linki tıklamanızı öneririz. Orada size belirtilen uygulamaları yapın, sorun düzelmezse eğer sayfada belirtilen arıza durumları söz konusu olabileceğinden servis yardımı almanız gerekir.

103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz su dolaşımı.

Çözüm Bu durumda önce Clas model kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su dolaşımı olmuyorsa eğer basınç düşük olabilmektedir. Panelin solunda bar göstergesi yer alır. 1 in altını gösteriyor ise cihazın suya ihtiyacı vardır ve bu sebeple su dolaşımını yeterli şekilde yapamıyordur. Yani su basma işlemi uygulamanız gerekir. Ariston Clas model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza durumu çözümlenecektir. Fakat düzelme olmaz ise ya da bar değeri normal seviyede ise bu durumda sorun pompa ile alakalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kombi altındaki tesisat vanaları kapalı veya kalorifer vanaları kapalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

601 Arıza Kodu Atık gaz tahliye sorunu.

Çözüm Ariston Clas model kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişebilen bir hata kodudur. Bu durumda cihaz hermetik mi yoksa bacalı mı sorusunun yanıtı önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi almak üzere Clas kombide 601 arıza kodu linkini tıklayabilirsiniz.

305/306/307 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu.

Çözüm Cihazın elektronik kartının hasar gördüğünü veya bağlantı kablolarında kısa devre meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz, doğal olarak randıman alamazsınız. Teknik açıdan sorunun çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.