Brötje Novadens Extra Arıza Hata Kodları (Yeni Model)

Brötje Novadens Extra Arıza Hata Kodları (Eski Model)

E10 Arıza Kodu Dış ortam sıcaklık sensör sorunu.

Çözüm Kombinizde dış ortam sıcaklık sensörü (dış ortama sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran sensör) var ise arızalı olduğunu belirtir. Yoksa da elektrik aksağında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

E20 Arıza Kodu Kalorifer sensörü sorunu.

Çözüm Kalorifer ntc sinde yani merkezi ısıtma sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda kalorifer sensöründe, sensör borularında ya da kablolarında sorun olabilmektedir. Arızanın yerinde tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman Baymak Servisi yardımı almalısınız.

E28 Arıza Kodu Baca sensörü sorunu.

Çözüm Yalnızca bacalı kombilerde bulunan baca sensörü ortamın aynı zamanda kombinin sıcaklığını kontrol eder ve bunu karta aktarır. Kombi ekranında bu hata kodu belirdi ise ya bu sensörde sorun vardır ya da bağlantılarında kopukluk vardır. Sensörün görevini yapmadığını belirten bu hata kodunda direkt olarak Baymak Kombi Servisi’ni aramalı yardım istemelisiniz.

E50 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunu.

Çözüm Bu durumda sıcak su alamazsınız. Sebebi ise sıcak su sensörünün arızalı olması ve değişime ihtiyacı olmasıdır. Böyle bir durumda sorun sadece sensörde değil sensör kablolarında veya borularında olabilmektedir. Net tespit yapılması ve arızanın giderilmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E60 Arıza Kodu Oda termostatı sensör sorunu.

Çözüm Oda termostatının bağlandığı sensörde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda oda termostatı çalışma yapmaz. Teknik açıdan bağlantılarda da sorun olabileceğinden kesin çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

E62 Arıza Kodu Anakart yazılım versiyon sorunu.

Çözüm Anakart yazılımında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka Baymak Servisi’ni aramalısınız.

E88 Arıza Kodu Anakart ile kontrol ünitesi arasında iletişim kopukluğu.

Çözüm Anakart ile kontrol ünitesi arasında iletişim olmadığını belirten arıza kodudur. Brötje Novadens Extra E88 hata kodu hakkında bilgi almak veya arızayı çözümlemek için linki tıklayabilirsiniz.

E95 Arıza Kodu AVS 77 kontrol ünitesi saati sorunu.

Çözüm Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E110 Arıza Kodu Emniyet termostatı sorunu.

Çözüm OK tuşuna 2 kez basın. Sorunda düzelme olmaz ise kombi altındaki vanaların açık olup olmadığını kontrol edin. Kombi kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın. Vanalar kapalı durumda ise mutlaka açın. Vanalar açık olmasına karşın sorun devam etmekte ise bu durumda Baymak Servisi’ni arayın. Emniyet termostat sorununun birçok sebebi bulunur. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E119 Arıza Kodu Düşük su basınç arızası.

Çözüm Eski model Brötje Novadens Extra model kombilerde basınç düştüğü zaman ekranda belirir. Kombinin sağ alt tarafında bulunan bar göstergesine bakın. 1 barın altını gösteriyordur. Yani kombinin suya gereksinimi olduğu için su basmanız gerekir. Eski Novadens Extra model kombinin altındaki mavi musluğu sola çevirerek bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorunda düzelme olmaz ise OK tuşuna basmalısınız.

E125 Arıza Kodu Sistemde su yok veya hava var.

Çözüm Öncelikle bar seviyesine bakın, düşük ise su basın. Normal değerde görünüyor ise sistemde hava olabilir. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmadığından uzman yardımı almalısınız.

E127 Arıza Kodu Anti-lejyoner fonksiyonu devrede.

Çözüm Bu bir arıza durumu değildir. Geçici süreliğine ekranda belirir. Müdahale etmeyin, bir süre sonra sorun düzelecektir.

E130 Arıza Kodu Baca sensöründe aşırı ısınma sorunu.

Çözüm Yanma sonrasında dışarı baca vasıtası ile gönderilen atık gaz sıcaklığı ile içerideki baca sıcaklığının neredeyse aynı olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumun birçok sebebi vardır. Baca tıkalı veya çekmiyor olabilir, baca sensöründe sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Baymak Servisi’ni aramalısınız.

E131 Arıza Kodu E125 ve E130 arızasından sonra elektriğin kesildiğini belirtir.

Çözüm Bu durumda OK tuşuna arka arkaya 2 kez basın. Sorunda düzelme olmaz ise mutlaka servisi arayarak yardım alın.

E133 Arıza Kodu Gaz girişi yetersiz.

Çözüm Daireye ve kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına gaz vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise açın. Sonrasında OK tuşuna birkaç kez basarak resetleme işlemi yapın. Sorun hala devam etmekte ise; anakart, gaz valfi, ateşleme-iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Baymak Servisi’ni aramalısınız.

E151 Arıza Kodu Kontrol kart problemi.

Çözüm Ateşleme elektrotlarının pozisyonu yanlış olabilir. Bu konudaki yardımları uzmanından almalı, cihaza müdahale etmemelisiniz.

E155 Arıza Kodu Maksimum resetleme.

Çözüm Resetleme işleminin kısa sürede yoğun şekilde yapıldığını belirtir. Reset düğmesine yeniden basmalı ya da cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmalısınız. Sorun düzelecektir.

E156 Arıza Kodu Düşük veya yüksek voltaj problemi.

Çözüm Kombiye gelen voltajın ya da konuta gelen voltajın düşük-yüksek durumda olduğunu belirtir. Bir süre cihaza müdahale etmeden voltajların düzelmesini bekleyin. Otomatik resetlenme olacağı için cihaza reset atmayı denemeyin. Uzun süre beklediniz ama arıza devam etmekte ise anakart yüksek ihtimalle yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale için Baymak Servisi’ni arayın. Müdahale sonrasında da mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

E160 Arıza Kodu Fan arızası.

Çözüm Hava akışını sağlayan en önemli parçalardan biri olan fanda sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda fanın yanı sıra anakart da arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

E193 Arıza Kodu Sistemin hava yapması.

Çözüm Geçici bir sinyaldir. Cihaz otomatik reset işlemini yapacak, ekrandaki hata kodu kısa sürede yok olacaktır. Cihaza müdahalede bulunmamalısınız.