Brötje Novadens Extra Arıza Hata Kodları (Yeni Model)

Brötje Novadens Extra Arıza Hata Kodları (Yeni Model)

Brötje Novadens Extra serili 24 Fi – 28 Fi – 33 Fi – 42 Fi – 45 Fi model kombilerde yaşadığınız arıza kodlarını açıklamalı ve detaylı olarak sizlere sunuyor olacağız. Yazımızı mutlaka inceleyiniz.

E1 Arıza Kodu Alev oluşmama sorunudur.

Çözüm Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz geldiğinden eminseniz kombinizi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini birkaç kez tekrar edin. Sorun yine de düzelmiyorsa Baymak Servisi ile görüşün. Baymak Brötje Novadens Extra kombide; anakart, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu, gaz valfi sorunu olabilir. Servis ekipleri tarafından net tespit yapılır ve çözüm uzman ekipler tarafından yapılır.

E3 Arıza Kodu Akış sensörü ntc sinin çalışmadığını belirtir.

Çözüm Akış sensöründe sorun meydana geldiğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanız gerekmektedir.

E4 Arıza Kodu Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirtir.

Çözüm Sıcak su sensöründe problem olduğunu anlatır. Yalnız sorun sadece sıcak su sensöründe olmayabilir. Kablolarda kopma ya da kısa devre olabilir. Baymak Servisi ekibi tarafından yerinde tespit yapılır ve müdahale ona göre yapılır.

E5 Arıza Kodu Fandan sinyal alınamadığını belirtir.

Çözüm Bir nevi atık gaz sistemi sorunudur. Fandan sinyal alınamıyorsa sorun sadece fan ile alakalı olmaz. Fanın yanı sıra anakart gibi parçalarda da sorun olabilir. Yerinde tespit edilmesi gereken bir arıza durumudur. Ek baca yapılması, baca ebatının uygun olmaması, bacanın yerinden çıkması veya havanın rüzgarlı olup bacanın rüzgar alan bir yerde olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı alırsanız sorun net tespit edilir ve müdahale yapılarak sorun çözümlenir.

E6 Arıza Kodu Yüksek sıcaklık sorunudur.

Çözüm Aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabiliriz. Aşırı ısınma sorunlarında öncelikle cihazın susuz kalmadığından ve su basıncının ideal seviyede olduğundan emin olun. Su basıncı düşük durumda ise su basmalısınız. Birkaç defa da cihazı resetleyebilirsiniz. Resetleme ardından sonuç değişmiyorsa petek ve tesisat vanalarının da açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Yine de sonuç aynı ve sorun devam etmekte ise mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ana eşanjördeki kireçlenme, üç yollu vanada konum değiştirme sorunu, pompanın sıkışması, sensör veya kart arızası, tesisatta tıkanıklık ya da kalorifer filtresinin tıkanması durumu söz konusu olabilir.

E8 Arıza Kodu Düşük su basınç sorunudur.

Çözüm En sık karşılaştığımız arıza durumlarından biridir. Tesisattaki su basıncının düşük olduğunu belirtir. Kullanıcı olarak cihaza su basmanız gerekir. İşlemi doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Doldurma musluğu yeni sürüm Novadens Extra model kombilerin sağ altında kırmızı renktedir. Sola çevirdiğiniz zaman su sesi gelir ve göstergede artış olur. Bu şekilde 1,5 değerine kadar su basmalı, doldurma musluğunu sağa çevirip kapatmayı unutmamalısınız. Basıncı yükseltmeniz sonrasında sorun değişmiyorsa resetleme uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse eğer ya da işlemi yapamadıysanız servis yardımı alabilirsiniz.

E9 Arıza Kodu Limit termostatın kapaması sorunudur.

Çözüm Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Limit termostat kapalıysa eğer cihaz yüksek sıcaklığa karşı korumada değil demektir. Cihaz resetlenmesine rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

E10 Arıza Kodu Yüksek basınç sorunudur.

Çözüm Brötje Novadens Extra model kombide su basıncına baktığınızda yüksek olduğunu göreceksiniz. Basınç 2,5 ya da 3 bar üzeridir. Basıncın düşmesi amacı ile kombinize en yakın peteğin üst yan kısmındaki hava alma kısmını açın ve su alın. Su aldığınız sürece basınç azalacaktır. Bu şekilde basıncı 1,5 bara kadar düşürebilirsiniz. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa ya da bu sorun sıklıkla yaşanıyor ise mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız.

E12 Arıza Kodu Resetleme sorunudur.

Çözüm Resetleme düğmesinde bir sorun olabileceğini belirtir. Bu gibi durumlarda reset düğmesine basmayı deneyin. Düğme kilitlenmiş ve resetleme işlemi yapılamıyor ise cihazı şalterinden kapatın birkaç saniye sonra yeniden açın. Sorun çözümlenecektir.

E13 Arıza Kodu EEPROM sorunudur.

Çözüm Yazılım sorunu olarak da bilinen bir arıza kodudur. Cihaza yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Mutlaka servis yardımı almalısınız.

E16 Arıza Kodu Baca termostatın kapaması sorunudur.

Çözüm Baca termostatı kapaması problemidir. Böyle bir durumda cihaza müdahale etmeden servisi aramalı yardım almalısınız.

E23 Arıza Kodu Dış hava sensörü arızasıdır.

Çözüm Çoğu kombilerde dış hava sensörü bulunmaz. Yalnız bulunmasa da bu arıza durumu söz konusu olabilir. Dış hava sensörü bulunan kombiler dış ortam sıcaklığına göre çalışma yapar. Bu parça var ise kontrol edilir sorun varsa çözümlenir. Yalnız yoksa elektrik aksağında sorun olabilir. Bu duruma da ancak uzman servis ekipleri müdahale edebilir.

E25 Arıza Kodu Ana eşanjör sorunudur.

Çözüm Brötje Novadens Extra model kombilerde ana eşanjörde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Ana eşanjör kireçlenmiş, tıkanmış ya da delinmiş olabilir. Net tespit ve müdahale için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

E26 Arıza Kodu Elektrik valfi geri besleme sorunudur.

Çözüm Voltaj sorunu da diyebiliriz. Bu gibi durumlarda bir süre beklemeli ve cihazı ara sıra resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında sonuç değişmiyorsa eğer anakart arızası söz konusu olabilir. Voltaj dalgalanmaları nedeni ile anakart yanmış ya da hasar görmüştür. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun çözümlenecektir. Fakat sorunu yeniden yaşayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için de mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.