Eca Fortius Arıza Hata Kodları

Eca Fortius Arıza Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Eca Fortius 24 kW Bacalı bitermik, 24 kW hermetik bitermik, 24 kW hermetik manotermik, 28 kW hermetik manotermik model kombiler için geçerlidir.

Baca Gazı

T6 Arıza Kodu Baca gazı sensöründe açık-kısa devre sorunu.

Çözüm Baca gazı sensöründe açık-kısa devre arızasında sensör ve ilgili kablolarda sorun olabilir. Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Ekranın altında yer alan “R” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız servisi aramalısınız.

T2 Arıza Kodu Baca gazı aşırı ısınma sorunu.

Çözüm Baca gazında aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ekranının hemen altında bulunan “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarak resetleme işlemini yaparsınız. Uygulama sonrasında arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Yine sonuç değişmiyorsa servisi aramalısınız. Bu durumda cihaza gaz ayarı gerekebilir, eşanjör gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

Hava Akışı

E4 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı (kısa devre).

Çözüm Fan motoru çalıştığında gönderdiği basınç sonucu prosestat kontakları kapatmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Fan motorunda da arıza olabilme ihtimali bulunduğundan net teşhis ve çözüm için servisi aramanız gerekmektedir.

E5 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı (açık devre).

Çözüm Prosestatın kontakları açık bıraktığını belirten arıza kodudur. Prosestat kontak kapatmadığı zaman karşımıza çıkar. Bu durumda sorun prosestat ile alakalı olabilir. Bir ihtimal elektronik kart da arızalı olabilir, fan motoru da… Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
Sıcaklık

E3 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.

Çözüm Tesisat su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını ve yüksek sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazın çalışmasını durdurduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat cihazı bloke eder ve cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Öncelikle cihaz kalorifer konumunda ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olmalı ve en azından 3 kaloriferi mutlaka kullanmalısınız. Daha sonrasında ekranın altında bulunan “R” butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Bir süre kadar da bekleyin. Sorunda düzelme olmaz ise; pompa sıkışmış, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var, kalorifer tesisatı tıkanmış, sensör arızası olabilir, kartta problem olabilir, kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Net teşhis için mutlaka Eca Servisi’ni aramalısınız.

T1 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.

Çözüm Bu bir uyarıdır. Kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini belirtir. Cihazın ısı ayarını kısarak bir süre kapalı tutun. Bir süre sonra yeniden açın. Açtığınızda düzelme olmaz ise veya durum E3 arızasına dönmüş ise mutlaka uzman yardımı almalısınız.

T3 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sıcaklık sensörü sorunu.

Çözüm Bu sorun açık devre kısa devre olarak karşımıza çıkar. Kalorifer sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında sorun olabilir veya sensör borularında problem olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.

T5 Arıza Kodu Kullanım suyu sensörü sorunu.

Çözüm Bu sorun karşımıza açık devre kısa devre olarak çıkar. Fortius T5 arıza kodu çözümü için linki tıklayabilirsiniz.

T7 Arıza Kodu Dış hava sıcaklık sensörü sorunu.

Çözüm Fortius model kombiniz dış hava sensörü ile çalışmakta ise dış hava sensöründe sorun olduğunu belirtir. Dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektrik sisteminde sorun olabilir. Net tespit için servisi aramalısınız.

Alev Denetimi

E1 Arıza Kodu Alev oluşmuyor.

Çözüm Yani ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenize ve kombinize gaz geliyor buna rağmen sorun devam ediyorsa ekranın altında bulunan “R” harfindeki reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza devam ederse işlemi 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda servisi aramalısınız. Anakart arızalı, elektrotlarda sorun veya gaz valfi arızalı olabilir. Net tespit için sorunun Eca Servisi ekipleri tarafından yerinde görülmesi gerekmektedir.

E2 Arıza Kodu Yanlış alev sinyali.

Çözüm Fortius model kombinin yanlış alev sinyali aldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce ekranın altındaki “R” konumlu reset düğmesine basarak cihazı maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyorsa ve aynı kalıyorsa bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda veya anakartta sorun olabilir.

D1 Arıza Kodu Alev devresi sorunu.

Çözüm Cihazın alev devresinde sorun olduğunu belirtir. Alev sönmüyor olabilir ya da algılanmıyor olabilir. Servis öncesi “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi birkaç defa resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam ederse eğer hiçbir müdahalede bulunmadan servisi arayın. Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir.

Elektrik

C1 Arıza Kodu Elektronik kart ile iletişim kesintisi.

Çözüm Elektronik kart ile iletişimin koptuğunu ve irtibata geçilemediğini belirtir. Bu durum bir nevi elektronik kart arızasıdır. Müdahale için Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız. Elektronik kart arıza durumunda tamir edilerek veya değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

A1 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Daireye veya kombiye gelen şebeke voltajının düşük olduğunu belirtir. Uzun olmamak koşulu ile bir süre kadar voltajlar düzene girsin diye beklemelisiniz. Bu durumda cihaz resete gereksinim duymaz. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise mutlaka Eca Servisi’ni arayın. Düşük gelen voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda net teşhis kadar çözüm de önemlidir. Servisi arayarak elektronik karta müdahale edilmesini sağlayın. Yalnız bu sorunu tekrar tekrar yaşama olanağınız bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için ise önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Regülatör kullanırsanız eğer sorun tekrar etmez.

Su Basıncı

P1 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı.

Çözüm Eca Fortius model kombilerde en sık karşılaştığımız sorundur. Tesisat suyunun azaldığını ve bu sebeple cihazın bloke duruma geçtiğini belirtir. Fortius kombiye su basma linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Gaz Valfi Arızası

Y1 Arıza Kodu Gaz valfi devresi sorunu.

Çözüm Gaz valfi devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz ateşlemeyi başarılı şekilde yapamaz veya ateşlemeye devam eder. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız. Gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilir. Bu durumda servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.